Noworoczne postanowienia, to chyba zwyczaj wielu osób. Nie mogą one się powstrzymać od myślenia, że Nowy Rok jest dobrym czasem na zmiany. Jednak tylko niewielu potrafi zrealizować zaplanowane cele. Co kryje się za ich sukcesem? Jak wytrwać w noworocznych postanowieniach?
Nie planuj realizowania swoich postanowień już od 1 stycznia!
To chyba najczęściej popełniany przez wielu ludzi. Nowy Rok jest niewątpliwie motywacją do wyznaczania celów, ale tak naprawdę każdy moment jest dobry! Pierwszego stycznia często odpoczywamy po sylwestrowej zabawie i świątecznych przygotowaniach. Dlatego w leniwej atmosferze i wrażeniach dnia poprzedniego często zapominamy o nowych nawykach, jakie chcemy wdrożyć, a nie ma nic bardziej demotywującego od porażki już na samym początku! Wdrożenie naszych postanowień zaplanujmy więc na dzień, w którym będziemy pewni, że je zrealizujemy.
Cele powinny być precyzyjnie sformułowane
Ilu z nas zdarzyło się układać zbyt generalne cele, które tkwiły nam gdzieś w głowie, ale w sumie zawsze odkładaliśmy się je na później? Właśnie zbyt mała precyzyjność w treści postanowienia sprawia, że nie tylko musimy je zrealizować, ale też wymyślić jak, co stanowi już więcej wysiłku. Dlatego nasz generalny cel, np. “naukę angielskiego”, zamienić na coś bardziej precyzyjnego, np. “zapisanie się na kurs” lub “zakup książki i realizowanie codziennie jednego tematu”.
Jak wytrwać w noworocznych postanowieniach? Wyznacz dokładny czas!
Nie tylko wyznaczenie czasu rozpoczęcia ma znaczenie, ale także dokładne przemyślenie w jakie dni tygodnia, a nawet o której godzinie będziemy wdrażali nasze nawyki. Warto ustawić sobie budzik, aby na pewno nie zapomnieć o naszych planach, co niekiedy może być problemem.
Śledź swoje poczynania, aby wytrwać w noworocznych postanowieniach
Naoczny dowód trwania w swoich postanowieniach jest niezwykle motywujący, dlatego warto zapisywać, czy zdołaliśmy wykonać swoje cele. Z tej przyczyny bardzo popularne stały się ostatnio habit trackery, które można wykonać samodzielnie na kartce lub w zeszycie. Z kolei miłośnicy technologii na pewno znajdą do tego specjalne aplikacje na smartphony. Chyba nie ma nic bardziej satysfakcjonującego niż szereg wypełnionych kratek, dzięki naszemu wysiłkowi 😉
Czerp przyjemność z procesu, a nie tylko z osiągnięcia celu
Dużo łatwiej przychodzi nam robienie rzeczy, które lubimy i które uważamy za przyjemne, dlatego postarajmy się znaleźć taki sposób wykonywania naszych postanowień, żeby nie były one nudne, monotonne i aby nie przesiąknęły rutyną – w końcu to jest jedną z najbardziej demobilizujących rzeczy, jaka może się przydarzyć.
Powodzenia!