Każdy z nas chciałby zachować trochę więcej pieniędzy w portfelu. Okazuje się również, że większość ekonomicznych zachowań może także pozytywny wpłynąć na środowisko. Wiele z rad może wydawać się oczywista oraz bardzo prosta, a jednak o nich zapominamy. Jeżeli będziemy je wdrażać po kolei, to mogą przynieść nieoczekiwane zmiany, do których nie potrzeba dużego wysiłku. W końcu małe kroki prowadzą do dużych zmian! Poznaj więc 8 zasad, które pomogą Ci zadbać o środowisko i domowy budżet równocześnie.
1. Zawsze miej przy sobie reklamówkę na zakupy
W 2018 roku wprowadzono tak zwaną opłatę recyklingową, która sprawiła, że reklamówki w sklepie przestał być darmowe. Choć może wydawać, że dodatkowe kilkadziesiąt groszy nie uszczuplą naszych oszczędności, to jest to błędne myślenie. Statystycznie każdy Polak kupuje aż 300 reklamówek rocznie! Z tego powodu warto zawsze mieć w swoim plecaku, torbie bądź w samochodzie dodatkową reklamówkę. Najlepiej zainwestować w materiałową torbę, która będzie znacznie trwalsza i bardziej ekologiczna.
2. Pamiętaj o wyłączeniu światła i zakręceniu wody!
Wydaje się to oczywiste, ale ile razy zdarzyło Ci się zauważyć niezgaszone światło tuż po wejściu do domu po całym dniu pracy albo po weekendowym wyjeździe? Zmniejszenie swoich comiesięcznych rachunków za media to najłatwiejszy sposób na zaoszczędzenie. Warto sprawdzić zawsze dwa razy, czy na pewno wyłączyliśmy wszystkie gniazda i dokręciliśmy wszystkie krany przed wyjściem.
3. Zainwestuj w butelkę z filtrem!
Picie dużej ilości wody ma dużo benefitów. Jednak najczęściej kupujemy ją w plastikowych butelkach, a przez to generujemy duże ilości materiału, którego rozkład może trwać wieki! W większości przypadków polska kranówka jest jak najbardziej zdatna do picia, więc rozwiązanie tego problemu mamy w naszych kranach. Jednak filtry węglowe w butelkach przyczyniają się do zmniejszenia ilości chloru oraz twardości wody.
4. Rób listy zakupów
Listy zakupów mogą skutecznie pomóc w ograniczeniu kupowania rzeczy, które przypadkiem trafiają do naszego koszyka. Dzięki temu nie tylko wydamy mniej pieniędzy, ale także powstrzymamy się od marnowania żywności i nabywania rzeczy, które w rzeczywistości nie są nam potrzebne. Siadając do układania takiej listy zakupów mamy czas przemyśleć nasze konsumenckie wybory i nie podejmować decyzji na szybko w sklepie, co może być zgubne.
5. Używaj mydła w kostce
Mydło to obowiązkowy środek czystości, który każdy z nas kupuje rocznie w naprawdę ogromnych ilościach, przez co możemy zaoszczędzić na nim bardzo dużo. Mydło w kostce nie dość, że jest tańsze, to wytwarza mniejszą ilość zanieczyszczeń takich jak długorozkładające się plastikowe butelki po mydle w płynie. Co raz częściej w sklepach może zobaczyć także szampony do włosów w kostce.
6. Chodź, jeśli możesz
To, że spacery mają wiele benefitów wie nie od dzisiaj każdy z nas, ale ile osób stosuje to w praktyce? Codzienne zaparkowanie samochodu nieco dalej od miejsca pracy lub przejście się do lokalnego sklepu po zakupy przyczyni się nie tylko do zmniejszenia emisji spalin do atmosfery, ale także pozytywnie wpłynie na nasze samopoczucie i kieszeń, dzięki mniejszym kwotom wydawanym na benzynę.
7. Segreguj
Chociaż może wydawać się, że do segregowania odpadów potrzeba dużo wysiłku, to nic bardziej mylnego! Wystarczy przecież tylko zainwestować w kilka oddzielnych pojemników na śmieci i wrzucać zużyte rzeczy do właściwego z nich. Dzięki temu nasze wydatki na odpady staną się mniejsze.
8. Przekazuj ubrania
W sezonowych porządkach szafy zawsze znajdują się ubrania, których nie używamy i chcemy się ich pozbyć lub takie, które już na nas nie pasują. Zamiast je wyrzucić można je przekazać innym osobom – rodzinie, przyjaciołom bądź oddać do specjalnego miejsca, z którego trafią do osób potrzebujących.
Sprawdź również: Czy naprawdę prowadzisz zdrowy tryb życia?