Alkohol – popularny trunek, nie tylko wśród dorosłych, ale i także w środowisku nastoletnim. Jak to jest z tym piciem napojów wysokoprocentowych? Można sobie pozwolić, czy lepiej ich unikać?
Nie jest to z pewnością zagadnienie, na które trafiasz pierwszy raz w swoim życiu. Temat alkoholu jest, był i zawsze będzie popularny, ze względu na jego powszechność występowania. Napój ten potrafi zmienić również wiele rzeczy w Twoim życiu. Na gorsze czy na lepsze? O tym dowiesz się właśnie tutaj.
Alkohol wokół nas
Czy nie masz wrażania, że picie napojów wysokoskokowych jest po prostu odbierane, jako zwykła część codzienności? Nic bardzie mylnego. Każdego dnia widzisz wiele reklam na billboardach lub w telewizji, w których alkohol jest przepięknie pokazany, a nawet zareklamowany przez jakiegoś celebrytę. Poza tym spora część internautów, lubi dodawać zdjęcia kolorowych drinków oraz siebie podczas delektowania się spożywanym winem. W social mediach, znajdziemy również wiele pomysłów na koktajle alkoholowe, które możeszwykorzystać w każdej chwili, aby skosztować nowych smaków.
Alkohol – towarzysz (nie)sprzyjającej okoliczności
Napój wysokoprocentowy towarzyszy ludziom w ich wielu niesamowitych chwilach, boprzecież każda okazja jest dobra do picia. Tak już zostało to przyjęte: awans w pracy, narodziny dziecka, zwycięstwo w konkursie – trzeba to opić! Świętowanie tych niesamowitych wydarzeń, obyłoby się jednak bez alkoholu. Są oczywiście osoby, które wtedy zdecydowanie odmawiają, pozostając w abstynencji i nie przejmują się zdaniem innych, że zostaną odebrane za ,,dziwne’’. Warto również dodać, że trunek ten służy ludziom do zapijania problemów i zapominaniu o zmartwieniach, co oczywiście działa na wielką niekorzyść w ich życiu.
Wady spożywania alkoholu
Nie pij, gdy jesteś sama lub kiedy jest ci smutno. Alkohol jest substancją, która bardzo łatwo uzależnia i może doprowadzić do nałogu. Później już tylko do coraz większych problemów, takich jak: zaniedbanie siebie lub rodziny, utraty majątku, zadłużeń, a nawet przemocy. Nawet okazjonalne picie alkoholu źle wpływa na nasz organizm, powodując nieodwracalne zmiany w mózgu. Długotrwałe picie powoduje schorzenia żołądka, wątroby, nerek i serca oraz kurczenie się mózgu.
Alkohol – czy warto?
Oczywiście masz rację, wszystko jest dla ludzi, tylko trzeba umieć z tego korzystać. Musisz pamiętać, że pijesz go na swoją odpowiedzialność, więc powinnaś wiedzieć, kiedy powiedzieć sobie stop. Warto również zauważyć, jeśli pojawiają się problemy, co do jego nadużywania. Jeśli jesteś osobą odpowiedzialną, na pewno nie pozwolisz, żeby alkohol Tobą rządził. Jeżeli natomiast zdarza Ci się zabalować do tego stopnia, że nie pamiętasz co wydarzyło się poprzedniej nocy, a później leczysz kaca cały dzień, warto zastanowić się nad kolejnym kieliszkiem lub czy w ogóle po niego chwytać.
W jaki sposób powiedzieć NIE?
Tak trudno jest nam stanowczo odmówić, kiedy słyszymy: ,,Ze mną się nie napijesz?’’, ,,To ostatni drink!’’. Boimy się zostać ocenione przez społeczeństwo, a najbardziej boli nas opinia najbliższych. Pamiętaj, że życie masz jedno i przede wszystkim działaj w zgodzie z samą sobą. Pomyśl o korzyściach dla Twojego zdrowia i komfortu psychicznego podczas odmowy. To twój wybór i nikt nie ma prawa go negować. Nie pij, jeśli nie masz na to ochoty – z czasem zauważysz, że takie małe, podejmowane decyzje, wzmocnią Twoją asertywność i staniesz się jeszcze bardziej pewną siebie i silniejszą kobietą.
Sprawdź również: Jak zorganizować wieczór panieński?