: Autor: Katarzyna Kubeł Komentarze: 0

Derma Roller to wałek pokryty dużą ilością mikroskopijnych igieł wykorzystywany w mezoterapii mikroigłowej. Urządzenie jest sterylne, więc można go używać zarówno w salonie kosmetycznym, jak i w domu. Roller mechanicznie stymuluje skórę do wytwarzania Collagenu i Elastyny, w efekcie czego stymuluje regeneracje skóry. Użycie Derma Rollera pomaga usunąć drobne linie, zmarszczki, blizny i rozstępy. Pomaga także zlikwidować cellulit, modelować twarz i sylwetkę. Może także poprawić teksturę skóry i zmniejszyć pory. Mikrodermabrazję można też stosować do leczenia nadmiernej pigmentacji, trądziku i łysienia lub zapobiegania wypadaniu włosów. Efekty widać już po kilku zabiegach.

Jak działa Derma Roller?

Roller toczy się po skórze, wówczas mikroigły przedostają się przez naskórek do skóry. Tworzą one mikroskopijne otworki (mikrokanaliki), które pozwalają dotrzeć substancjom aktywnym, zawartych w koktajlach medycznych i kosmetykach, w głąb skóry. Mikrokanaliki powodują lokalne uszkodzenia i krwawienie na skórze. Te mikroskopijne otworki zamykają się w przeciągu 2 godzin. Powstanie mikrokanalików sprawia, że produkty lepiej wnikają w głąb skóry niż w czasie ich bezpośredniego nakładania. Mikrouszkodzenia aktywują także proces gojenia, który rozpoczyna produkcję nowego kolagenu i elastyny.

Zabieg Derma Rollerem jest całkowicie bezpieczny dla skóry, nie uszkadza jej ani nie usuwa warstwy naskórka. Nie występują żadne efekty uboczne, a czas gojenia skóry jest bardzo krótki. Po zabiegu nie pojawiają się żadne przebarwienia, obrzęki, infekcje czy inne komplikacje. 

Jak dobrać odpowiednie igły?

Do użytku domowego stosuje się igły o długości 0,25 mm. W takiej sytuacji nie powinno dojść do jakiegokolwiek krwawienia. Zabiegi wykonuje się co 2-3 dni. Podczas użytku profesjonalnego wykorzystuje się igły długości 0,5 – 1 mm. Wówczas może dojść do delikatnego krwawienia. Jednak nie zawsze ono następuje. Między zabiegami profesjonalnymi powinna nastąpić tygodniowa przerwa. Igły w pewnym momencie mogą się stępić. Ich wymiana musi nastąpić, gdy ciężko się nimi wkłuć w skórę.

Najpopularniejsze są trzy długości igieł:

  • Derma Roller 0,2 mm stosuje się go do skóry najcieńszej, delikatnej i wrażliwej. Najczęściej używany jest do redukcji niewielkich przebarwień, zmarszczek i blizn oraz zapobiegania łysienia czy stymulacji porostu włosów.
  • Derma Roller 0,5-0,75 mm to najbardziej uniwersalna długość igieł. Stosuje się go do zabiegów na twarz (redukcja zmarszczek, drobnych linii, brązowych plam pigmentacyjnych, trądziku) oraz usuwania niewielkich rozstępów na udach i pośladkach.
  • Derma Roller 1-2 mm stosuje się do redukcji cellulitu i rozstępów, używany do skóry grubej.

Mikronakłuwanie w domu

Zabieg Derma Rollerem powinniśmy zacząć od jego dokładnego zdezynfekowania urządzenia (75% roztworem etanolu lub płynem do dezynfekcji). Następnie należy dokładnie oczyścić skórę. Rollowanie powinno trwać ok. 3 minut. Wszystkie miejsca powinny być dokładnie i równomiernie nakłute, aby osiągnąć pożądany efekt należy wykonać 2-4 przejazdy w jednym miejscu. Po nakłuciu jednej powierzchni roller powinno się unieść i przyłożyć do skóry w kolejne miejsce. Przesunięcie go po skórze w następny obszar może spowodować zadrapanie. Ruchy powinny być poziome, a następnie skośne. Po zakończeniu zabiegu nakłada się ulubiony krem lub preparat polecony przez dermatologa. Należy pamiętać, aby na koniec ponownie zdezynfekować roller.

Po zabiegu możemy odczuwać pieczenie skóry, które mija po upływie godziny. Skóra może być też zaczerwieniona lub bardzo wrażliwa. Taki stan trwa przez około 2 dni. Należy umyć twarz 4 godziny po zabiegu i zastosować filtr przeciwsłoneczny o wysokim faktorze ochronnym. Bezpośrednio po zabiegu należy unikać wysokich temperatur, sauna i opalanie są niedopuszczalne. Przez około tydzień nie można wykonywać peelingów chemicznych, enzymatycznych ani mechanicznych. W tym czasie należy też intensywnie nawilżać skórę, wskazane są dwie dawki kremu nawilżającego. 

Derma Roller – przeciwwskazania:

  • Trądzik młodzieńczy lub różowaty;
  • Stany alergiczne skóry;
  • Podrażnienia, stany zapalne lub uszkodzenia skór;
  • Opryszczka;
  • Łuszczyca;
  • Egzema;
  • Włókniaki.

Uwaga!

Nigdy nie wolno zapominać o dezynfekcji urządzenia oraz skóry przed zabiegiem, gdyż tylko w ten sposób chronimy się przed wszelkiego rodzaju infekcjami.

Sprawdź również: Zabiegi z kwasami – co warto wiedzieć na ich temat?

Leave a Comment