: Autor: Redakcja Komentarze: 0

Pewnie wiele razy w swoim życiu miałeś styczność z sytuacją, kiedy to po spotkaniu z kimś, czułeś się dużo gorzej, niż przed tym spotkaniem. Każdy z nas doświadcza częściej lub rzadziej chwil, w których wie, że czuje się tragicznie za sprawa innych ludzi, ale próbuje sobie to tłumaczyć lub z trudnością przychodzi mu podanie konkretnych zachowań ludzi, przez których czuję się źle. Być może mamy wtedy do czynienia z toksycznymi osobami. Tacy ludzie pojawiają się w naszym życiu bez względu na to, kim jesteśmy, jakie mamy cechy, czy jesteśmy pewni siebie, czy nie, w co wierzymy i skąd pochodzimy. Trafiamy na ludzi, którzy nas do siebie przyciągają, zachwycają swoim charakterem i podejściem do życia. Czasami niektórzy dodatkowo przejawiają takie cechy, które już na samym początku uznajemy za toksyczne. Zdarza się, że ta cecha nie jest dla nas nie do pokonania, potrafimy ją zaakceptować. Momentami bywa nieprzyjemna czy denerwująca, ale nie rujnuje nam życia. Kiedy jednak toksyczne zachowania zaczynają odgrywać główną rolę w naszym życiu, warto zastanowić się nad tym, co zrobić z taką relacją.

Oto kilka postaw, które są toksyczne. Ludzie tacy niepozornie psują Twój nastrój, zabierają Ci energię, a także pewność siebie.

Ciągle krytykujący

Każdy z nas zna ten typ człowieka. Niezależnie od tego, co zrobisz – i tak będzie to dla nich słabe, złe, niewystarczające. Bardzo często krytykują Cię dlatego, że dzięki temu sami czują się lepiej. Trudno ich zadowolić czy usatysfakcjonować. Duży problem zaczyna się wtedy, kiedy taki człowiek jest na przykład Twoim szefem – wtedy każdy dzień staje się męczarnią. Taki człowiek potrafi powiedzieć Ci niemalże wszystko, tylko po to, aby Cię zranić. Często swoje niepochlebne komentarze względem Ciebie obraca w żarty i zarzuca Ci, że nie masz do siebie dystansu- kiedy źle na nie reagujesz.

Nieszanujący

Jest to rodzaj ludzi, którzy nie widzą problemu w tym, że nie przychodzą na umówione z Tobą spotkanie, nie odpisują na Twoje maile czy SMS-y. Czy zdarzyło Ci się kiedyś, że czekałeś na znajomego godzinę w umówionym miejscu, a on i tak się nie zjawił? Czy kiedykolwiek dzwoniłeś do kogoś w bardzo ważnej sprawie, a on pomijając, że nie odbierał połączeń -to nawet nie oddzwonił? Jeśli Twoja odpowiedź jest twierdząca – miałeś do czyniania z osobą, która nie darzyła Cię szacunkiem.

Skupiony wyłącznie na sobie

Pewnie jak każdy – lubisz czasami pogawędzić ze znajomymi. Problem zaczyna się wtedy, kiedy Twoi rozmówcy są skupieni wyłącznie na sobie. Każdy temat sprowadzają do kontekstu, który ich dotyczy, a Tobie nie dają dojść do słowa. Podczas rozmowy nie zadaje Ci dodatkowych pytań, nie patrzy w oczy, ale jego wzrok błądzi po ścianach. Kiedy masz jakiś problem, nie możesz liczyć na wysłuchanie, a tym bardziej na wsparcie z jego strony. Za to Ty wiesz o nim niemalże wszystko. Wiesz co go w danej chwili trapi, wspierasz, wysłuchujesz, pomagasz rozwiązywać problemy i łagodzić konflikty.

Naruszający granice, które wyznaczasz

Często wpada z niezapowiedzianymi wizytami, chociaż informowałeś, że sobie ich nie życzysz. Pożyczający bez pytania, czy pozwolenia Twoje rzeczy. Rozmawiający z innymi ludźmi, na tematy dotyczące Ciebie, które są dla Ciebie najzwyczajniej w świecie kłopotliwe. Dzwoniący do Ciebie kilka razy podczas jednej godziny, chociaż wiedzą, że nie masz czasu w danej chwili na pogawędki.

Leave a Comment