W aplikacjach randkowych wiele razy można spotkać się tajemniczymi literkami fwb. Jest to skrót od określenia friends with benefits, czyli po polsku przyjaciele z korzyściami. Taka relacja wzbudza wiele kontrowersji i znajduje zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników. Co warto wiedzieć o takim układzie? Czy ma on sens?
Friends with benefits – co dokładnie oznacza?
Na początku jednak wyjaśnijmy, na czym polega relacja typu friends with benefits. Portal typu Tinder ma mnóstwo użytkowników, którzy umieszczają w opisie: sex friends, fuck buddies, friend with benefits, seks przyjaciele lub po prostu fwb. W skrócie jest to przyjaźń połączona seksem, a coraz częściej po prostu znajomość oparta na seksie.
Po co ludziom taka relacja? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Układów typu friends benefits można szukać z różnych powodów. Najczęściej jednak na takie rozwiązanie decydują się osoby, które nie mają pewności, że potrafią się zaangażować w związek. Często też po prostu nie chcą tworzyć trwałych, romantycznych relacji. Uważają, że obecnie jest czas na budowanie kariery i zdobywanie doświadczeń. Muszą się więc skupić na ustalonym celu, a nie rozpraszać szukaniem drugiej połówki.
Relacja typu friends and benefits ma więc pomagać zaspokajać podstawowe potrzeby i pragnienia wedle z góry ustalonych zasad. Tutaj nie ma miejsca na miłość i inne głębsze uczucia. Ma być miło i przyjemnie, a następnie można razem wyjść na piwo bez zbędnych dramatów.
Czy relacja friend with benefits jest szkodliwa?
Wiele osób uważa, że fwb zupełnie nie jest szkodliwa pod warunkiem, gdy obydwie strony się na nią godzą. W końcu wiedzą doskonale czego chcą i postępują względem siebie fair. Niestety sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana. W końcu relacja friends with benefits to nie jest tylko przelotny seks z osobą, której już nigdy nie spotkamy. Taki epizod pozostanie jedynie we wspomnieniach i już nigdy do niego nie wracać. Natomiast w układzie friend with benefits seks jest dodatkiem do trwałej relacji. Nawet jeśli wcześniej dwie osoby krótko się znały, to teraz regularnie się spotykają. Poza tym nie tylko uprawiają seks, ale też ze sobą rozmawiają i decydują się na inne sposoby spędzania czasu. Wówczas znajomość się rozwija i mogą pojawić się emocje.
Przy długotrwałej relacji friends and benefits może pojawić się zauroczenie. Jeżeli jest ono obustronne, to wówczas dwie osoby mogą stworzyć poważny związek i nikt nie będzie poszkodowany. Niestety taka sytuacja rzadko ma miejsce. Najczęściej zauroczenie pojawia się u jednej osoby, a wtedy łatwo można zostać skrzywdzonym albo skrzywdzić drugą osobę. To nie jest tak, że w taki układ wchodzą wredne zołzy lub faceci bez serca. Oni częściej decydują się na krótkie lub jednorazowe przygody. Relacje fwb budują osoby, które boją się angażować, ale nie chcą też ranić innych. Dlatego również mogą się źle czuć z faktem, że u drugiej osoby pojawiło się nieodwzajemnione uczucie.
Na co uważać w relacjach friends and benefits?
Najprościej byłoby całkiem unikać takich relacji. Niestety ludzkie uczucia są nieprzewidywalne i nie jesteśmy w stanie uchronić się przed zauroczeniem. Tym bardziej, że nie wchodzimy w taki układ z przypadkową osobą. Najczęściej wybieramy kogoś, kto nas pociąga i z kim mamy wspólne tematy do rozmowy. Taka sytuacja sprzyja więc narodzinom nowego uczucia. Niestety druga strona może się poczuć oszukana, ponieważ nie taka była umowa. Dlatego ważnym elementem relacji fbw jest szczerość wobec siebie i drugiej osoby. Jeżeli więc czujesz, że pojawiają się głębsze uczucia, to nie ukrywaj ich. Porozmawiaj z drugą osobą i sprawdź, czy masz szansę na wzajemność, a gdy się okaże, że nie to jak najszybciej zakończ tę relację. Później będzie znacznie trudniej.
A co znaczy friendzone?
Wiele osób uważa, że podobna sytuacja występuje w przypadku friendzone. W końcu jest to relacja dwojga ludzi, którzy świetnie się ze sobą dogadują i lubią spędzać wspólnie czas. Jednak różnica pomiędzy friendzone a friends with benefits jest ogromna. W tej drugiej ważnym elementem jest seks. Natomiast w przypadku friendzone go w ogóle nie ma – jest przyjaźń i nic więcej. Czym to się jednak różni od zwykłej relacji pomiędzy przyjaciółmi? To po prostu strefa przyjaźni, w której jedna ze stron (najczęściej mężczyzna) chce czegoś więcej. Niestety takie relacje rzadko przeradzają się w związek romantyczny. Jeżeli druga strona nie widzi, że wasza relacja ma większy potencjał, to lepiej opuść strefę przyjaźni. Dzięki temu zyskasz szansę na znalezienie nowej, tym razem odwzajemnionej miłości.
Sprawdź również: Portale randkowe – na jakie oszustka jesteśmy narażone?