: Autor: Patrycja Cieślak Komentarze: 0

Zaniżona samoocena oraz brak wiary w siebie i własne predyspozycje, są związane z niskim poczuciem własnej wartości. Dlaczego tak bardzo krytykujesz swoją osobę i nie doceniasz tego jaka jesteś?

Nie jestem specjalistką od tego, żeby rozpracować, w czym tkwi przyczyna Twojego negatywnego zdania na swój temat, jeśli takie masz. Muszę jednak przyznać, że zazwyczaj ogromny wpływ ma na to Twoja przeszłość. Jakimi słowami karmili Cię najbliżsi? Czego do tej pory zdążyłaś nasłuchać się o swojej osobie? Co zobaczyłaś, z czym musiałaś się mierzyć, że Twoje poczucie własnej wartości zostało zaniżone? Na pewno sama potrafisz sobie na to wszystko odpowiedzieć, ale czy umiesz się zrehabilitować? Sprawdź teraz co zrobić, by na nowo rozkwitnąć.

Zostaw za sobą toksycznych ludzi

Zrezygnuj z niektórych znajomości dla własnego komfortu psychicznego. Odcięcie się od wampirów energetycznych i fałszywych znajomych, to najlepsze, co możesz sobie dać. Nie każdy jest z Tobą szczery, życzy Ci jak najlepiej i chce Twojego szczęścia. Może się również zdarzyć tak, że będziesz musiała odciąć się od niektórych członków rodziny i ,,przyjaciół’’, którzy nie są prawdziwi. Jeśli czujesz, że ktoś z Twoich najbliższych stale Cię krytykuje, poniża i destrukcyjnie ocenia, ogranicz kontakt lub zerwij go.

Nie porównuj się do innych

Tak łatwo jest nam się załamać z powodu kilku niepowodzeń. Co wtedy najczęściej robimy? Oczywiście obserwujemy życie znajomych, co im wyszło, a nam nie, jak oni wyglądają, co posiadają, a ile nam do tego brakuje. Pamiętaj, że ludzie chwalą się tylko sukcesami, a swoich problemów nie wystawiają na światło dzienne. Życie to sinusoida, złożona z dobrych i złych chwil, u nikogo nie jest pięknie. 

Mów do siebie dobrze

Czemu cały czas się krytykujesz? W ten sposób sama sobie robisz problem. Dlaczego uważasz się za beznadziejną? Jesteś jedyną, niepowtarzalną osobą w swoim życiu, powinnaś o tym wiedzieć i bardziej się doceniać. Nikt nie jest doskonały, daj sobie prawo do złych dni, gorszego czasu, ale niech to będzie dla Ciebie chwila na reset, a nie mieszanie siebie z błotem. 

Popatrz na swoje osiągnięcia

Na pewno nie możesz powiedzieć, że nic Ci do tej pory w życiu Ci nie wyszło. Gdyby tak było, to raczej każdy dzień musiałabyś przeleżeć, a z pewnością tak nie jest. Zobacz na swoje sukcesy, te prywatne jak i zawodowe. Pomyśl ile razy byłaś z siebie zadowolona, bo udało Ci się coś osiągnąć. Zwróć uwagę także na chwile, w których ktoś docenił Twoją osobę, powiedział coś miłego, niech to będzie dowód na Twój potencjał.

Doceniaj małe rzeczy

,,Jeśli małe rzeczy nie będą Cię cieszyły to i duże nigdy nie ucieszą’’. Zawsze chcemy więcej, bardziej i mocniej, ale tak naprawdę, to nigdy nie będziesz zadowolona, jeżeli nie potrafisz docenić tego, co już masz. Nawet nie zdajesz sobie sprawy ile ludzi chciałoby być teraz zdrowymi, przebywać wśród swojej rodziny, uczyć się lub mieć pracę. To nie są błahostki, skoro nie każdy może je mieć. Miły gest kogoś obcego, pomoc od przyjaciela, dobrawiadomość, powinny mieć dla Ciebie duże znaczenie. Jeśli nie będziesz potrafiła być zadowolona z drobnostek, to w wyniku Twojej frustracji, większe rzeczy, o których marzysz, nie pojawią się w Twoim życiu. 

Odkryj swój talent

Nigdy nie jest za późno, by odkryć to, w czym jesteś dobra. Zawsze możesz zostać ekspertem w jakiejś dziedzinie. Działaj i rozwijaj się w tym, co lubisz – dla samej siebie, a będziesz zbierać owoce swojej pracy. Poza tym uczucie spełnienia sprawi, że Twoja samoocena wzrośnie, a ty bardziej docenisz siebie. Dobrze jest żyć ze świadomością, że jesteś tu po coś.

Udaj się do psychologa

Czasem lepiej jest porozmawiać o swoich smutkach z kimś obcym. Pójście do psychologa nie jest żadnym wstydem, a może to pomóc ogarnąć Tobie życie i wzmocnić poczucie Twojej wartości. Nasilone przez lata problemy same się nie rozwiążą. Nie będziesz wiedziała, że potrzebujesz pomocy specjalisty, dopóki się do niego nie udasz. Terapia może okazać się trafnym rozwiązaniem, aby poszukać przyczyny u źródła i zacząć pracę nad sobą,poprawiając jakość życia. Długotrwały okres żalu oraz cierpienia może spowodować depresję, dlatego lepiej temu zapobiec.

Odżywiaj się zdrowo

To co jesz ma ogromne znaczenie. Pełnowartościowe posiłki bogate w warzywa i owoce powinny być wybierane przez Ciebie każdego dnia. Po nich zdecydowanie poczujesz się lepiej niż po fast – foodach, popitych Colą lub zjadaniem codziennie paczki chipsów. Traktuj swój organizm jak świątynię i nie pozwól, aby czuło się ono ciężko lub niedobrze każdego dnia. Od tego co zjadasz, będzie zależało to jak czujesz się sama ze sobą.

Rzuć używki

Palenie papierosów i picie alkoholu wcale nie idą w parze z szacunkiem do samej siebie, więc jak masz czuć się wartościowa, skoro tego nadużywasz? One niby na chwilę pozwalają nam odstresować się, ale czy Twój organizm jest tego samego zdania? Tego typu używki zawsze niosą pewnego rodzaju negatywne skutki dla psychiki i ciała. Już po ich odstawieniu,będziesz czuła się milion razy lepiej, bo zdasz sobie sprawę, że nałóg, jakim jest palenie lub upijanie się, nie kieruje już Twoim życiem. Dzięki temu zrozumiesz, że nie jesteś zależna od tego typu substancji i na tyle silna, iż potrafisz sobie poradzić bez nich. 

Działaj dla siebie i w zgodzie ze sobą

Nie ma nic piękniejszego, niż wybieranie po prostu siebie. Bycie asertywną powinno być pierwszym punktem, nad którym powinnaś popracować. To ty podejmujesz decyzje, które mają być zgodne z Twoim sumieniem, dlatego warto mieć swoje zdanie. Znajdź czas na aktywność fizyczną i codzienną pielęgnację. Dzięki temu poczujesz się zdrowiej i piękniej, a to zaprocentuje dla poczucia Twojej własnej wartości.

Powodzenia!

Leave a Comment