: Autor: Patrycja Mroczkowska Komentarze: 0

Gdy lato w pełni, chcemy cieszyć się piękną, słoneczną pogodą oraz długimi, ciepłymi dniami. Aby jednak bezpiecznie korzystać ze wszystkich uroków tej pory roku, należy zadbać o ochronę przed promieniowaniem słonecznym. Szczególnie latem należy stosować krem z filtrem SPF. Dzięki nim unikniemy przykrych konsekwencji nadmiernej ekspozycji na światło słoneczne.

Po co mi właściwie ten SPF?

Obecnie wiedza o szkodliwym działaniu słońca staje się coraz powszechniejsza, wciąż jednak są osoby, które uważają, że kosmetyki z filtrem SPF to zbędny wydatek. Nie jest to jednak prawda, a ich stosowanie jest niezwykle ważne. Ochrona przed promieniowaniem to konieczność, zwłaszcza w miesiącach letnich. Słońce emituje dwa rodzaje promieniowania ultrafioletowego. Promieniowanie UVA pogarsza kondycję naszej skóry, przyczyniając się do powstawania zmarszczek. Z kolei promieniowanie UVB powoduje oparzenia słoneczne, a także może być rakotwórcze. Krem z SPF warto więc używać zawsze, nawet wtedy, kiedy nie planujemy długiego przebywania na słońcu. 

Jak wybrać odpowiedni krem z filtrem SPF?

Przy wyborze kremów z filtrem warto kierować się różnymi aspektami, w zależności od tego, na czym najbardziej nam zależy. Przede wszystkim należy sprawdzić czy wybrany przez nas kosmetyk charakteryzuje się szerokim spektrum działania. Nie wszystkie kremy z spf chronią przed dwoma rodzajami promieniowania słonecznego. Warto wybierać takie, które zabezpieczają nas zarówno przed promieniami UVA, jak i UVB. Przy wybieraniu kremu z filtrem ważna jest także wodoodporność. Tak naprawdę żaden krem do opalania nie jest całkowicie wodoodporny, jednak określane tym mianem są kosmetyki, które utrzymują się na skórze przez 40 czy 80 minut podczas kontaktu z wodą lub potem. Dla pewności, warto aplikować kremy z filtrem co 2 godziny. 

Rodzaje kremów z filtrem

SPF (ang. Sun protection factor) to współczynnik ochrony przeciwsłonecznej. Wskazuje na to, jak mocno dany kosmetyk chroni naszą skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Skala ochrony poszczególnych filtrów prezentuje się następująco:

  • SPF 15 blokuje 93% promieni UVB,
  • SPF 30 blokuje 97% promieni UVB,
  • SPF 50 blokuje 98% promieni UVB,
  • SPF 100 blokuje 99% promieni UVB.

Wbrew pozorom, nie zawsze im wyższy spf, tym lepiej. Minimalnym poziomem ochrony, zalecanym przed dermatologów, jest SPF 15. Za optymalny najczęściej podaje się SPF 30. Raczej nie warto decydować się na SPF 100. Gdy zależy nam na wysokiej ochronie przed promieniowaniem, lepiej zdecydować się na SPF 50, który blokuje aż 98% szkodliwego promieniowania. 

Krem z filtrem SPF na twarz

Krem z filtrem do twarzy to niemal osobna kategoria produktów. W ostatnich latach coraz częściej mówi się o tym, aby na stałe włączyć go do swojej rutyny pielęgnacyjnej nie tylko latem, ale przez cały rok. Krem z SPF to najlepsza możliwa ochrona skóry przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym, które, choć słabsze, występuje także podczas pozostałych pór roku. Aby uniknąć przebarwień, zmarszczek i przyspieszonego starzenia, poleca się stosowanie go na co dzień. Szczególnie ważny jest dla osób podczas światłoczułych kuracji dermatologicznych. Wówczas stosowanie kremu z filtrem SPF 50 jest obowiązkowe. Dla innych wystarczający może się okazać kosmetyk z filtrem SPF 30. 

Polecane kremy z SPF

W drogeriach możemy natrafić na przeróżne kosmetyki z filtrem spf. Najlepiej zdecydować się na osobny krem z filtrem do twarzy i do ciała. Najlepsze kremy z filtrem do ciała to między innymi wodoodporny krem z Holika Holika, balsam Sun Protect z NiveaAmbre Solaire UV Water z Garnier czy suchy olejek w żelu Ziaja Sun Spot. Jeśli chodzi o kremy z filtrem do twarzy, polecane są Vichy Capital Soleil, ochronna emulsja Lirene Sun czy Cicaplast Bauem B5 z La Roche-Posay. Przy wybieraniu kremu z filtrem do twarzy warto kierować się rodzajem naszej cery, aby kosmetyk nas nie podrażnił i nie zapchał.

Sprawdź również: Aloes – roślina uniwersalna?

Leave a Comment