: Autor: Jula P Komentarze: 0

Od tego, jak się komunikujemy, zależy bardzo dużo w naszym życiu. Między innymi to, czy związki, relacje z partnerem będą udane, czy też ciągle będziemy generować nieporozumienia i kłótnie. Czasami od tego, że źle zaintonujemy jakieś zdanie, może zależeć dzień naszego ukochanego.

Komunikacja w związkach jest najczęstszym problemem, z jakim spotykają się pary, szczególnie we wczesnych etapach. Nie wiemy, jak powinniśmy prawidłowo wyrażać nasze opinie i emocje. Często partner mylnie rozumie nasze emocje lub to, co chcemy mu w danej chwili przekazać. Zdarzają się sytuacje, że przez nieprawidłową komunikację partnerzy czują się atakowani. Wszyscy zgodzimy się ze stwierdzeniem, że komunikacja w związkach jest jednym z najważniejszych jego elementów. Wiąże się ona w bardzo dużym stopniu z umiejętnością aktywnego słuchania.

Komunikacja – werbalna i niewerbalna

Komunikacja dzieli się na dwa rodzaje. Pierwszym z nich jest komunikacja werbalna, czyli najprościej mówiąc – język mówiony. Aby komunikacja taka miała sens musi istnieć osoba mówiąca i słuchająca. Bardzo ważne jest, aby nie mówić jak do przysłowiowej „ściany”, czyli do osoby, która nas najzwyczajniej w świecie nie słucha. Komunikacji werbalnej najczęściej towarzyszy komunikacja niewerbalna, czyli gesty, jakie wykonujemy podczas rozmowy, nasza postawa ciała, kontakt wzrokowy lub jego brak oraz mimika twarzy. Ton głosu, odległość, w jakiej stoimy, zachowywany przez nas dystans również mają ogromne znaczenie.

Jak usprawnić komunikację między partnerami?

Upewniaj się

Bardzo ważne, aby nie nadinterpretować wypowiedzi osoby, z którą rozmawiamy jest parafrazowanie jej wypowiedzi. Jeśli została ona źle przez Ciebie zrozumiana, nadawca w mig Cię naprowadzi na odpowiednie tory. Dzięki temu nie wynikną nowe konflikty i nieporozumienia. Oto przykładowe pytania, które możesz zadawać podczas rozmów:

  • Co konkretnie masz na myśli?
  • Co dla ciebie oznacza…?
  • Co przez to rozumiesz?
  • Czy chodzi ci o to, że…
  • Chcę się upewnić czy dobrze rozumiem…

Imię ma moc

Podczas rozmowy używaj imienia rozmówcy. Dzięki temu sprawisz, że osoba, z która konwersujesz poczuje się dla Ciebie ważna. Istotne jest też, aby nie przesadzić w drugą stronę – jeśli co trzecie słowo będzie padało imię, pogroszy to sytuację i zaburzy tor rozmowy.

Nie przerywaj

Przerywanie jest nie tylko niekulturalne, ale również jest oznaką braku szacunku. Pogorszy to atmosferę, w której przebiega rozmowa, zaburzy jej przebieg, ale też może ją całkowicie zakończyć w sytuacji, kiedy zdarzy się to któryś raz z kolei w trakcie kilku minut.

Utrzymuj kontakt wzrokowy

Bardzo istotne jest patrzenie podczas rozmowy w oczy. Okazujemy tym zainteresowanie. Pamiętaj, że nasza postawa ciała wyraża więcej niż słowa- w czasie kiedy słuchasz, lekko pochyl się w stronę rozmówcy. Zazwyczaj oddalamy się od ludzi, których nie lubimy. Często robimy to nieświadomie.

Zegarki na Ceneo

Sprawdź również: Magiczne 11 sekund – o tym, jak ważne jest pierwsze wrażenie

Leave a Comment