: Autor: Patrycja Mroczkowska Komentarze: 0


Ciekawi cię tematyka wyborów małych miss i misterów? Oto, co powinnaś o nich wiedzieć
!

Większość małych dziewczynek lubi przebierać się w wymyślne kreacje, kraść należące do mamy kosmetyki i upinać fryzury, aby później zaprezentować stylizację przed członkami rodziny czy koleżankami na podwórku. Czasem jednak te niewinne zabawy przeradzają się w prawdziwą rywalizację na konkursach piękności dla dzieci. Szczególnie popularne w USA, od dawna stanowią przedmiot publicznej debaty.

Geneza konkursów

Idea konkursów piękności dla dzieci wywodzi się z kraju, w którym do dzisiaj takie wybory są najbardziej popularne, czyli ze Stanów Zjednoczonych. Po raz pierwszy odbyły się już ponad 100 lat temu – w 1921 roku w Atlancie. Przez dekady zmieniały się i ewoluowały, aby ostatecznie osiągnąć formę, którą obecnie możemy znać chociażby z cieszących się dużą oglądalnością programów telewizyjnych, ukazujących ich kulisy. To właśnie w nich widzimy, ile wymagań stawia się przed uczestniczkami i uczestnikami takich konkursów piękności. Dzieci rywalizują w różnych kategoriach wiekowych, z czego najmłodsze mogą mieć zaledwie po kilka lub kilkanaście miesięcy. Każdy występ poprzedzony jest szeregiem różnorodnych przygotowań. W ich skład wchodzą lekcje tańca, nauka choreografii, śpiew, recytacja, wizyty w salonie fryzjerskim i kosmetycznym. Wszystko po to, by wypaść jak najlepiej i zgarnąć wymarzoną koronę. Pytanie tylko czy rzeczywiście pragną jej startujące w wyborach miss dzieci, czy raczej ich rodzice. 

Mała Miss – kontrowersje

Odkąd za sprawą już wspomnianych programów możemy podejrzeć kulisy dziecięcych konkursów piękności, coraz więcej mówi się o ich szkodliwości. Na ekranie niejednokrotnie widać zmęczone, smutne lub wściekłe dzieci, które odmawiają kolejnej godziny żmudnych treningów, założenia niewygodnej sukienki lub ścięcia włosów. Pomimo ich płaczu i krzyku rodzice, najczęściej matki, nadal naciskają i wręcz wymuszają na swoich pociechach kontynuację przygotowań. Samo tak daleko posunięte strojenie małych dziewczynek również budzi zastrzeżenia. Wiele warstw makijażu, farbowane i doczepiane włosy, buty na obcasie, a nawet sztuczne zęby – to wszystko u zaledwie kilkuletnich dzieci. Ta z pozoru niewinna zabawa szybko może przeobrazić się w wieloletnią traumę.

W kontekście konkursów piękności dla dzieci często mówi się o niespełnionych ambicjach rodziców, które popychają ich pociechy do brania w nich udziału. Niestety, chyba nie zdają sobie sprawy z niekorzystnego wpływu, jaki może to mieć na psychikę tych najmłodszych. Pokazują to przykłady obecnie już dorosłych kobiet, które w przeszłości brały udział w takich wyborach. Wspominają one o zachwianym poczuciu własnej wartości, braku stabilizacji i bezpieczeństwa, trudnościach w nawiązaniu kontaktów z rówieśnikami, a także zaburzeniach emocjonalnych, które często towarzyszą im do dziś, mimo upływu lat. 

Tragiczne losy małych miss

Swego czasu jedną z najbardziej rozpoznawalnych uczestniczek konkursów piękności dla dzieci była Alana Thompson, znana jako Honey Boo Boo. Po tym, jak zyskała popularność w show o wyborach małej miss, w wieku zaledwie 6 lat dostała swój własny program w telewizji. Pojawiała się także w rozmaitych talk show i mediach społecznościowych, z zarobionych pieniędzy utrzymując całą rodzinę. Na fali ogromnego zainteresowania swoją córką wypłynęła także jej matka, June Shannon, stając się amerykańską celebrytką. Niestety, ta historia nie ma szczęśliwego finału. W 2019 roku okazało się, że matka pozbawiła Alanę dachu nad głową i mieszka ona ze swoją starszą siostrą. June straciła prawa rodzicielskie, a za zażywanie i handel narkotykami trafiła do więzienia. 

Jeszcze bardziej tragiczny los spotkał inną znaną małą miss, JonBenet Ramsey. I choć dziecięce konkursy piękności nie były bezpośrednio powodem tego, co się wydarzyło, nie da się ukryć, że mogły się do tego przyczynić, a na pewno za ich sprawą cała sytuacja nabrała tak ogromnego rozgłosu. JonBenet została znaleziona martwa w piwnicy swojego domu 25 grudnia 1996 roku, mając zaledwie 6 lat. Sekcja zwłok wykazała, że dziewczynka została zamordowana. To zabójstwo odbiło się szerokim echem w opinii publicznej i przez długi czas nie schodziło z pierwszych stron gazet. Mimo intensywnego śledztwa sprawa do dzisiaj nie została rozwiązana, pozostając jedną z najsłynniejszych niewyjaśnionych zbrodni w historii.

Sprawdź również: Barbie – najsłynniejsza i najbardziej kontrowersyjna lalka świata

Leave a Comment