: Autor: Redakcja Komentarze: 0

Małżeństwo z rozsądku może kojarzyć się z zamierzchłymi czasami oraz dobieraniem partnerów przez rodziców przyszłyszch małżonków. Jednak jak się okazuje nawet teraz nie jest czymś niespotykanym chociaż trochę zmieniło swoją formę. Rodzice coraz rzadziej wybierają parę dla swoich dzieci. Jednak to nie oznacza, że przestają próbować ich swatać, często z kandydatami, których uważają za stabilnych finansowo, wychowanych i spełniających inne kryteria. Niektórzy zgadzają się na takie związki. Z kolei inni sami wybierają małżeństwo bez miłości z osobą, która będzie dla nich odpowiednia czy wydaje się dobrym partnerem. Takich historii jest wiele i dzieją się na naszych oczach, nawet jeśli czasem nie zdajemy sobie z tego sprawy.

Związek bez miłości – powody 

Powodów związku z rozsądku może być naprawdę wiele. Żeby lepiej zrozumieć osoby takie osoby warto poznać kilka z nich.

  • Decyzję o małżeństwie z rozsądku podejmują osoby samotnie wychowujące dzieci. Mają na uwadze dobro swoich pociech. Dlatego chcą, aby wychowywały się one w pełnej rodzinie i otrzymywały ciepło od dwojga różnych osób, u których znajdzie zrozumienie i nić porozumienia w innych sprawach. W takim przypadku najbardziej brana pod uwagę jest odpowiedzialność partnera oraz to, jak sprawdziłby się w roli rodzica. To niewątpliwie niejednokrotnie jest trudnym zadaniem.
  • Na związek bez miłości decydują się także osoby, które nie chcą spędzić życia samotnie, ale przeszły przez traumatyczną relację. Zostawiła ona u nich rany. Spowodowała też brak zaufania w znalezienie osoby, która będzie dążyła ją płomiennym uczuciem, ale jednocześnie szanowała. Pragną więc kogoś przy kim poczują się bezpiecznie i stabilnie, często odstawiając emocje na bok. 
  • Zdarza się, że ślub biorą osoby, które niekoniecznie się kochają, ale spędziły ze sobą wiele lat. Darzą się zaufaniem i wiedzą, że mogą na sobie wzajemnie polegać. Nie udało im się znaleźć swojej bajkowej drugiej połówki, ale za to zdają sobie sprawę, że lepszym wyborem jest poślubienie bliskiego przyjaciela, z którym mają wiele wspólnego i na którym się nie zawiedli mimo upływu lat.
  • Czasem o małżeństwie bez miłości decydują jednak względy finansowe. Nie chodzi tu o jakiekolwiek wyrachowanie i chęć wzbogacenia się, ale ustabilizowanie swojej sytuacji finansowej, wyjścia na prostą i wspólnym rozwoju. Dzięki związkowi zmniejszają swoje koszty życia, ale także przez podział obowiązków mają więcej czasu wolnego. Chociaż może wydawać się, że dotyczy to osób, które są w trudnej sytuacji finansowej, to jednak powodów takiej decyzji może być więcej – chociażby usamodzielnienie się, wyprowadzka z domu.
  • Związek z rozsądku to także rozwiązanie dla osób, które pragną posiadać dzieci. Jednak nie chcą lub nie wierzą w przypływ cudownych uczuć względem drugiej osoby. Wolą wybrać na partnera kogoś rozsądnego, kto zaopiekuje się dzieckiem i będzie dobrym rodzicem. 
  • Na małżeństwo bez miłości decydują się także dojrzałe osoby, często samotne, po rozwodzie lub kiedy ich druga połówka odejdzie z tego świata. Często są rodzicami dorosłych dzieci, które posiadają własne rodziny lub mają wiele obowiązków. W efekcie nie mogą spędzać dużo czasu razem. Nie chcąc spędzić samotnie życia, decydują się na poznanie kogoś nowego.

Związek bez miłości 

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy związek z rozsądku bez uczucia ma szansę przetrwania. W głowie osoby, która podejmuje taką decyzję pojawia się niewątpliwie niezliczona ilość pytań. Trudno znaleźć odpowiedź na wszystkie, ale małżeństwo bez miłości wcale nie musi być synonimem chłodnej i wyrachowanej relacji. Osoby w takim związku mogą się wzajemnie szanować i pomagać sobie, darzyć się zaufaniem oraz spędzać ze sobą czas w miłej atmosferze. Niektórzy dopiero po długim czasie zauważają, że ich uczucia do drugiej osoby zaczynają rozkwitać. Często na to ma wpływ dojrzała postawa, dobro i opieka partnera. Z kolei inni zmieniają swoją definicję miłości w trakcie trwania takiego związku. Jednak w innych przypadkach takie związki mimo wszystko wszytko rozpadają się, ponieważ brakuje w nich czegoś, co by zespalało obie strony, zwłaszcza w momencie, kiedy to małżeństwo, które nie było przemyślane, ale wynikło z przypadku, na przykład niefortunnej ciąży. Trwanie w takim związku na przymus może okazać się męczące i z czasem może zrobić się jeszcze bardziej nieprzyjemne. 

Małżeństwo z rozsądku – na co zwrócić uwagę?

To ważne, aby wejście w związek bez miłości było przemyślane, żeby nie okazało się ponurym rozczarowaniem. Przed związaniem się z osobą, której nie darzy się głębszym uczuciem należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii, co może pomóc uniknąć takiej sytuacji. 

  • Warto przyjrzeć się relacji, jaką ma się z potencjalnym partnerem – czy darzy nas szacunkiem? Czy czujemy się przy nim bezpiecznie? Czy możemy na niego liczyć? Jak dobrze znamy drugą osobę i jak się zachowuje w trudnych sytuacjach? Jednakże ważne jest nie tylko jego podejście do naszej osoby, ale także do innych – przyjaciół, rodziców, ale także do nieznajomych.
  • Ważną kwestią jest to, czy swobodnie możemy porozmawiać z drugą osobą na wiele trudnych życiowych tematów, a także czy podziela nasz światopogląd. Czasem dobrze jest dzielić wspólne zainteresowania, a powiedzenie “przeciwieństwa się przyciągają” w wielu przypadkach może okazać się zgubne. Takie przemyślenia mogą pomóc w uniknięciu wielu kłótni i nieporozumień, dlatego przed związaniem się z drugą osobą warto z nią poważnie przedyskutować wiele newralgicznych tematów.
  • Nie należy omijać w związku kwestii związanych z seksualnością i zbliżeniami. Swoboda i rozmowy na takie tematy, które są niezwykle ważne w związku, niewątpliwie są potrzebne do zachowania dobrych relacji, ponieważ to jej część.

Związek bez miłości, choć kojarzy się raczej negatywnie, to wcale nie musi taki być, jednak zawsze należy się zastanowić, czy to relacja, w której będziemy czuli się dobrze. Nie mamy pewności, co przyniesie przyszłość i czy na przykład się nie zakochamy, dlatego warto dokładnie rozważyć swoją decyzję i przeanalizować wszystkie okoliczności. 

Leave a Comment