: Autor: Patrycja Cieślak Komentarze: 0

Jest wiele sposobów na wspaniałe rozpoczęcie dnia i wyciszenie się. Do jednych z nich i często praktykowanych, przez osoby w różnym wieku, należy medytacja. Zastanawiasz się na czym polega medytacja?

Bardzo często słyszałaś od znajomych i czytałaś na temat medytacji. Jednak nie przyszło Ci do głowy, żeby zacząć lub nie masz pojęcia jak się za nią zabrać. A może próbowałaś, ale bez większych rezultatów. Świetnie trafiłaś! Ten artykuł rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości związane z tą techniką ćwiczenia umysłu i zachęci do wykonywania jej w różnych pozycjach.

Na czym polega medytacja?

Nasze życie to ciągła gonitwa za celem oraz częste zatracanie się w konsumpcjonizmie. Medytacja, choć dziwnie to zabrzmi, stanowi lekarstwo na naszą niepewność, niepokój, stres, a także brak wiary w siebie. Pomaga ona przede wszystkim w pełni świadomie znaleźć się w tu i teraz, czyli jedynym dla nas czasie i przestrzeni, nie odbiegając w przyszłość lub przeszłość. Dzięki niej, ludziom łatwiej jest spełniać swoje marzenia, żyć dniem dzisiejszym bez jakichkolwiek obaw oraz przyciągać do życia to, czego pragną. Brzmi niesamowicie, prawda?

Medytacja – jak zacząć?

Nigdy nie próbowałaś medytować lub nie czujesz się w tym pewna? Najlepiej jest wtedy zacząć od medytacji prowadzonych, które możesz znaleźć najczęściej na Youtubie orazInstagramie. Pamiętaj, że pierwszym i najważniejszym faktem jest to, że musisz po prostu chcieć. Jeżeli już zdecydujesz się na codzienną praktykę medytacji, ważna jest regularność, żeby każdego dnia wyznaczyć sobie czas, w którym chcesz ją uprawiać. Mogą to być stałe pory, nawet od trzech do pięciu minut dziennie na początek. Znajdź sobie także przestrzeń dla siebie. Powinno to być wygodne miejsce, w którym nikt nie będzie Ci przeszkadzał. Dzięki temu będziesz mogła skupić się na słowach lektora.

Medytacja  pozycje

Nie możemy wyróżnić jedynej, najlepszej pozycji do medytacji. Jest ich wiele, jaką z nich sobie wybierzesz, zależy od Twojego upodobania, kondycji fizycznej, a nawet i wygody. Dla osób początkujących jednak, dobrymi pozycjami będą:

  • siedzenie na krześle, opierając się,
  • w siadzie skrzyżnym np.: na fotelu,
  • leżenie na podłodze lub w łóżku.

Jeśli chodzi o pierwszą z nich, to istotną rolę odgrywa prosty kręgosłup i rozluźnione ramiona. Kiedy już poczujesz się pewniej oraz masz do tego fizyczne możliwości, możesz medytować w pozycjach: lotosu czy japońskiej.

Pozycja lotosu w medytacji 

Wykonujemy ją na podłodze, siedząc w ten sposób, że nasza lewa stopa spoczywa na prawym udzie, a prawa stopa na lewym udzie. Ręce znajdują się na kolanach, kręgosłup jest wyprostowany. Pozycja lotosu w medytacji, pozwala uspokoić umysł i odprężyć ciało. Jak zacząć pozycję zen? To ćwiczenie można wykonać w pozycji kwiatu lotosu. Polega ono na tym, że jesteśmy obecni w tym, co robimy, bez uciekania myślami gdzieś daleko np.: podczas siedzenia, siedzimy – jesteśmy tym, co aktualnie robimy.

Afirmacje

Są różne techniki medytacji. Istnieją też takie, które poza wyciszeniem umysłu, wiążą się z afirmacjami. Za pomocą pozytywnych myśli i treści, utrwalasz w sobie pożądany stan, by w rezultacie słowa stały się rzeczywistością. Ważne jest to, aby w czasie teraźniejszym i podczas całkowitego skupienia i koncentracji uwagi. Należy powtarzać sobie rzeczy, które chcesz, żeby wydarzyły się w przyszłości, może być to coś typu: ,,Osiągam sukcesy”, ,,Jestem zdolna”. Poza głęboką wiarą w to, co być może dla Twojego umysłu jest jeszcze kłamstwem, ważne jest odczuwanie tych afirmacji, jakby były one już rzeczywistością, a na pewno przyszłość pokaże Ci, że pragnienie właśnie się spełniło.

Super oferty Last Minute

Sprawdź również: Jak osiągnąć sukces w życiu?

Leave a Comment