Metoda OMO – 3 kroki mycia włosów

Metoda OMO to jedna z technik mycia włosów. Jest dobrze znana włosomaniaczkom i polecana zwłaszcza dla posiadaczek włosów zniszczonych, które chciałyby poprawić ich kondycję. Obecnie zyskuje na popularności nie tylko wśród tych z nas, które opanowały dbanie o włosy do perfekcji, ale również tych, które dopiero chciałyby zacząć swoją przygodę z bardziej profesjonalną i świadomą pielęgnacją.

Chcesz dowiedzieć się co w ogóle oznacza metoda OMO, na czym dokładnie polega i dla kogo jest odpowiednia? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w tym artykule.

Metoda OMO – jak stosować?

Co właściwie oznacza tajemniczy skrót OMO? W najprostszym tłumaczeniu metoda OMO to mycie włosów w kolejności odżywka – szampon – odżywka. Na mokre włosy na początku nakładamy odżywkę nawilżającą, potem myjemy włosy łagodnym szamponem i na koniec ponownie aplikujemy odżywkę. 

Mycie włosów krok po kroku: 

  • O – odżywka nawilżająca, zawierająca np. glicerynę, aloes lub panthenol,
  • M – mycie szamponem, najlepiej jak najbardziej delikatnym,
  • O – odżywka emolientowa lub emolientowo-humektantowa, najlepiej zawierająca w swoim składzie oleje.

Pierwszym krokiem, oznaczonym jako O, jest zastosowanie lekkiej odżywki nawilżającej, humektantowej lub proteinowej. Najlepiej wybrać produkty zawierające naturalne składniki. Jeśli twoje włosy mają tendencję do przetłuszczania się, pamiętaj, aby nie aplikować odżywki blisko skóry głowy, nakładaj produkty mniej więcej od wysokości ucha w dół na całą długość włosów. Po nałożeniu odżywki wykonaj delikatny masaż, ale nie pocieraj pasm, aby nie uszkodzić włosów. Kolejnym krokiem, oznaczonym jako M, jest szampon, którym należy oczyścić skórę głowy. W tym kroku nie musisz nakładać szamponu na całą długość włosów. Pamiętaj, aby szampon dokładnie spłukać. Ostatnim krokiem, oznaczonym również jako O, jest ponownie odżywienie włosów. W tym kroku dobrze sprawdzą się bogate odżywki lub maski. Produkt nałóż i potrzymaj na włosach zgodnie z zaleceniami producenta, a następnie dokładnie spłucz zimną wodą, która zamknie łuski włosa.

Metoda OMO – dla kogo?

Metoda OMO jest najbardziej polecana dla posiadaczek włosów suchych, zniszczonych, np. w wyniku farbowania lub rozjaśniania. Najlepsze działanie wykazuje w przypadku włosów średnioporowatych i wysokoporowatych, których łuski są rozchylone. Jesteś posiadaczką pięknych loków i zastanawiasz się czy metoda OMO to dobry wybór na kręcone włosy? Odpowiedź brzmi: tak! Dzięki niej loki czy fale będą zdrowe, nawilżone i sprężyste. Metoda OMO na kręcone włosy to zdecydowanie odpowiedni pomysł. Metoda OMO nie jest za to odpowiednia dla posiadaczek słabych, cienkich włosów. Przy jej stosowaniu można takie włosy jeszcze bardziej obciążyć, co sprawi, że stracą całą objętość, którą i tak w przypadku delikatnych włosów trudno uzyskać. 

Metoda OMO – jakie odżywki?

Wybór odpowiedniej odżywki to połowa sukcesu w przypadku metody OMO. W pierwszym etapie należy wybrać odżywkę nawilżającą. Najlepsze będą te, które w swoim składzie zawierają aleos, glicerynę lub panthenol. Tę odżywkę nałóż maksymalnie do połowy długości włosów, skupiając się na końcówkach. Trzeba ją pozostawić na włosach na 3-5 minut, a następnie spłukać. W trzecim kroku powinno się sięgnąć po bogatą odżywkę na bazie emolientów, mającą w składzie oleje, lanolinę czy silikony. Dobrym wyborem będą również odżywki emolietowo-humektantowe lub emolietowo-humektanowo-proteinowe. Tej odżywki również nie nakładaj na skórę głowy i pozostaw na 15-20 minut, a następnie dokładnie spłucz. 

Metoda OMO – korzyści

W poleceniach włosomaniaczek często pojawia się metoda OMO. Mycie włosów tą metodą posiada wiele korzyści. Przede wszystkim zabezpiecza ona włosy w trakcie mycia przed szkodliwymi, wysuszającymi substancjami, zawartymi w szamponach. Szczególnie ważne jest to przy posiadaniu włosów zniszczonych, łamliwych, z tendencją do puszenia się. Ponadto mycie włosów metodą OMO nadaje im blasku, odżywia je, przyczynia się do poprawy nawilżenia, zmiękcza oraz wygładza. W przypadku włosów kręconych poprawia również ich skręt.

Sprawdź również: Najlepsze zabiegi na zniszczone włosy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *