Święta i tradycje jesienne
Wraz z nową porą roku nadchodzą kolejne okazje do świętowania. Sprawdź, jakie są tradycje jesienne i dni warto celebrować w tym okresie.
Mimo że żyjemy w wiecznie pędzącym i zmieniającym się świecie, pewne zwyczaje niezmiennie towarzyszą nam od lat. Tak jest ze świętami i tradycjami, które obchodzimy niemal identycznie jak nasi przodkowie. Warto kultywować te obrzędy i nie dać im zginąć, ponieważ są częścią naszej kultury. Dlatego w tym artykule przypomnimy o kilku zwyczajach związanych z jesienią.
Dzień Edukacji Narodowej
Obchodzone 14 października święto to idealny czas, aby okazać wdzięczność wszystkim nauczycielom. Jeśli nadal chodzisz do szkoły, nie zapomnij złożyć życzeń kadrze nauczycielskiej. Ten zawód, choć często niedoceniany, ma ogromne znaczenie w kształtowaniu młodego pokolenia. Dobry nauczyciel to prawdziwy skarb i połowa października to świetna okazja, by podziękować wszystkim pedagogom za trud i wysiłek, jaki wkładają w swoją pracę. Tego dnia także władza państwowa nagradza najlepszych z nich, przyznając im ordery Odrodzenia Polski oraz Krzyże Zasługi. Warto pamiętać, że data 14.10 upamiętnia powstanie Komisji Edukacji Narodowej, stworzonej przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w 1773 roku.
Halloween
Już od wielu lat ostatni dzień października kojarzony jest z duchami, dyniami i zbieraniem cukierków. Tradycja, która przywędrowała do nas zza oceanu, szybko podbiła serca Polaków. Choć pojawiają się głosy krytyki, zdecydowana większość z nas polubiła to amerykańskie święto. To doskonała okazja, aby przystroić swój dom upiornymi lub komicznymi elementami, nawiązującymi motywem do filmów grozy. W tym czasie organizuje się również wiele imprez halloweenowych. Jeśli chcesz wybrać się na jedną z nich, koniecznie pamiętaj o przebraniu! Dynia, duch, a może diabeł? Zaszalej z charakteryzacją i świętuj najbardziej upiorną noc w roku z rozmachem!

Święto Zmarłych
1 listopada to w Polsce czas zadumy oraz odwiedzin u tych z naszych najbliższych, których nie ma już z nami na tym świecie. Tradycja ta jest związana z Chrześcijaństwem, ale wcale nie musisz być wierząca, by obchodzić to święto. Warto tego dnia zatrzymać się na chwilę i wspomnieć zmarłych, odwiedzić ich na cmentarzu i zapalić im znicza. Obecny świat nieustannie nabiera prędkości i często w biegu codziennych spraw zapominamy o tym, co najważniejsze. Początek listopada wraz ze spadającymi liśćmi i chłodniejszą aurą skłania nas do refleksji i przeanalizowania swoich priorytetów.
Święto Niepodległości
11 listopada to wyjątkowy dzień dla wszystkich Polaków. Ta data zapisała się w naszej historii, bo to wtedy w 1918 roku odzyskaliśmy niepodległość po wielu latach zaborów. Jest to więc okazja do świętowania i dumy z własnej ojczyzny. Choć na co dzień jako naród nie zawsze się zgadzamy, to wciąż żyjemy w jednym państwie, mówimy tym samym językiem i identyfikujemy się z tą samą narodowością. Bez względu na podziały warto o tym pamiętać, zwłaszcza 11 listopada.
Dzień świętego Marcina
Oprócz święta niepodległości, 11 listopada obchodzimy również dzień świętego Marcina. Jest on uznawany za opiekuna żołnierzy, jeźdźców i zawodów związanych z końmi. Jednak data ta jest najbardziej kojarzona z rogalami świętomarcińskimi, pochodzącymi z Poznania. To właśnie w stolicy Wielkopolski co roku odbywa się pochód świętego Marcina, a większość cukierni i piekarni wytwarza tradycyjne rogale. Są one w tym okresie dostępne również w innych częściach Polski, jednak to Poznań słynie z ich wypieku i to tam można kupić najsmaczniejsze z nich.

Sprawdź również: Wakacje w październiku – jaki kierunek wybrać?