Wypadanie włosów może być problemem przejściowym i zakończyć się ich odrastaniem, ale może też prowadzić do znacznego przerzedzenia fryzury. Przerzedzenia, które zabiera dobry wygląd, dobre samopoczucie i często…młodość. Co zrobić, gdy zauważymy, że włosów ubywa nam znacznie więcej niż zwykle, a nowe baby hair jednak się nie pojawiają?
Po pierwsze, należy podejść do sprawy spokojnie i rzetelnie. Poprawmy pielęgnację i wyeliminujmy złe nawyki (z paleniem papierosów włącznie!). Podejdźmy uczciwie do oceny tego, co jemy i zmieńmy dietę na tę, która będzie bogata w cynk i selen oraz w witaminy z grupy B. A więc na taką, która nie obejmuje eliminacji np. mięsa. Zacznijmy uprawiać sport, ograniczmy stres oraz zarywanie nocy.
Warto też wspomóc się suplementami, które kupimy w aptekach. Jeśli to nie pomoże, warto rozważyć głębsze zabiegi odżywiające skórę głowy, które dostarczą włosom wszystkiego, co im potrzebne ekspresowo i jednocześnie pobudzą skórę do lepszego ukrwienia. Są to oczywiście nie tylko masaże z odżywkami, ale na przykład też mezoterapia igłowa skóry głowy lub popularny zabieg dr Cyj.
Morfologia i wizyta u lekarza ogólnego
Jeśli i to nie pomoże, należy rozważyć wizytę u trychologa, połączoną jednocześnie ze zrobieniem sobie badań krwi oraz z wizytą u lekarza, który zanalizuje wstępnie nasz stan zdrowia i da wskazania do dalszej diagnostyki w razie wykrycia poważniejszych chorób, zwykłych niedoborów lub w przypadku wykrycia markerów toczącego się stanu zapalnego w organizmie.
Gdy przyczyną wypadania włosów jest zepsuty ząb…
Czasami niedoleczony ząb lub ząb zaleczony, ale w obrębie którego toczy się stan zapalny, może powodować utratę włosów. Bardzo trudno jest wtedy dotrzeć do przyczyny problemu. Szczególnie, gdy chodzi o wyleczone zęby kanałowe, które już nie bolą, a mimo to w tkankach przylegających do nich rozgrywa się walka naszego organizmu z bakteriami. Informacje o tym, czy taki stan zapalny faktycznie występuje, uzyskamy robiąc pantomogram lub zwykłe prześwietlenie szczęki. Jednak większości z nas nie przyjdzie niestety do głowy taka ścieżka postępowania w sytuacji, gdy włosy wypadają garściami i już nie odrastają.
Trycholog
Na szczęście jednak, w wielu przypadkach, problem wypadających włosów ogranicza się wyłącznie do schorzeń w obrębie skóry głowy lub problemów z samą strukturą włosów. Takimi problemami (ich diagnozowaniem oraz leczeniem) zajmuje się trycholog. Trychologowie są wyspecjalizowani w identyfikowaniu przyczyn problemów z włosami, takich jak łysienie, łupież, wypadanie włosów, łojotokowe zapalenie skóry czy choroby skóry głowy. Za pomocą różnych narzędzi i technik, trychologowie przeprowadzają badanie skóry głowy i włosów, aby zidentyfikować problemy i zaproponować odpowiednie leczenie, takie jak terapię farmakologiczną, suplementy diety, zmiany w stylu życia czy terapię laserową.
Trychologowie mogą również doradzać w zakresie pielęgnacji włosów i skóry głowy, oraz udzielać porad dotyczących prawidłowej diety i nawyków, które wspierają zdrowie włosów. Podczas poszukiwań trychologa należy kierować się do miejsc znanych i dobrze ocenianych. W Siedlcach dobry trycholog pracuje np. w klinice EstClinic – wyciągnął wielu pacjentów z beznadziejnych problemów z wypadającymi włosami. Jak ognia należy unikać natomiast specjalistów od włosów oferujących analizę trychologiczną, zatrudnionych przez producentów kosmetyków.