: Autor: Jula P Komentarze: 0

Nasz organizm wymaga nieprzerwanego oraz stałego dostępu do tlenu. Jest on podstawowym składnikiem, bez którego nie będziemy mogli w ogóle funkcjonować. Po około 5 minutach bez dostarczania go organizmowi, w naszym mózgu może dojść do nieodwracalnych zmian, czego następstwem jest śmierć… U zarania dziejów, tlen znalazł także zastosowanie w medycynie, a jedną z ciekawszych metod jego wykorzystywania jest tlenoterapia. 

Sprawdź z nami, jakie istnieją dostępne metody! Czym różni się terapia w komorze hiperbarycznej od hipoksyjnej? Czy wiesz u kogo najlepiej sprawdzi się komora normobaryczna? Zobacz sam! Podpowiemy Ci, czy rzeczywiście warto korzystać z komór oraz jakie są efekty!  

Komora hiperbaryczna, czyli miniaturowy statek kosmiczny

Zastosowanie tej oto metody znane jest od wielu lat. Dopiero niedawno zwrócono na nią większą uwagę, co przyniosło jej niejaką popularność wśród pozostałych zabiegów. To, co w niej szczególne, to możliwość wykorzystania jej jako alternatywy dotychczasowego leczenia lub po prostu jako środek wspomagający terapię. Zwykle po jednym zabiegu odczuwalne są pierwsze efekty. Częstotliwość terapii tlenowej jest jednak zależna od klasyfikacji przypadłości oraz stanu zdrowia. 

Zabiegi z użyciem komory są w pełni naturalne i bezpieczne. Całość polega zatem na przebywaniu w komorze przez określony czas i wdychaniu mieszanki o zawartości niemalże 100% tlenu. Istotnym jest, by sprzęt spełniał wymagane standardy oraz był sterowany przez konkretny komputerowy system, dzięki czemu zapewni nam pełną kontrolę naszego ciśnienia. 

Dla kogo?

Zakres oddziaływania komory tej jest na tyle szeroki, iż można ją zastosować w leczeniu cukrzycy, schorzeń dermatologicznych, kardiologicznych. Ma ona również znamienny wpływ na proces gojenia ran, stymulację metabolizmu, przebieg leczenia chorób psychicznych, a nawet opóźnienie procesów starzenia. Proces ten odpowiada też za produkcję komórek macierzystych, unieszkodliwia bakterie, a nawet oczyszcza organizm z toksyn. Dodatkowo nie ma żadnych ograniczeń wiekowych. Z komory mogą korzystać zarówno dorośli, jak i dzieci. Przed zabiegiem warto jednak skonsultować się z lekarzem specjalistą w celu wykluczenia wszelkich przeciwwskazań, takich jak padaczka, ciąża czy klaustrofobia.

Większa przestrzeń i nowe możliwości 

Choć komora hiperbaryczna znalazła wielu miłośników, warto wspomnieć o wersji normobarycznej, która jest jej pochodną, a wręcz jej udoskonaloną wersją. Obie metody są oparte na wykorzystywaniu podwyższonego ciśnienia barycznego. Zachodzi między nimi wiele istotnych różnic, o których nie sposób nie wspomnieć. Normobaria sprawdzi się także lepiej u cierpiących na klaustrofobię. 

Komora normobaryczna zapewnia nam więcej tlenu oraz bardzo duże ilości stężenia dwutlenku węgla. Dodatkowo poprzez zawarty tam gazowy wodór, terapia dotleni nasz organizm oraz będzie przeciwdziałać wolnym rodnikom tlenowym. Kolejną z zalet jest przeciwzapalne i cytoprekcyjne działanie, które jest gwarantem długowieczności… 

W porównaniu do pierwszej metody zastosowania ciśnienia barycznego, na dłuższą metę nie zagraża ona naszemu zdrowiu. Jeden zabieg trwa około 90 minut, a jego przedłużenie nie niesie ze sobą żadnych negatywnych konsekwencji zdrowotnych. Terapia hiperbaryczna, choć posiada właściwości zdrowotne, nie powinna być stosowana dłużej niż jest to odgórnie narzucone. W innym przypadku mogłoby to wiązać się z ryzykiem wystąpienia chorób układu oddechowego, a nawet do chemicznego zapalenia płuc lub uporczywego bólu głowy, wymiotów czy urazu ciśnieniowego zatok.

Komora hipoksyjna wymaga… 

… od nas większego stopnia aktywności fizycznej, dlatego też znalazła zastosowanie wśród grona wielbicieli sportu. Trening hipoksyjny, inaczej zwany wysokościowym, uchodzi za doskonałą alternatywę aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Hipoksja sama w sobie jest zaś stanem, podczas którego ciśnienie atmosferyczne obniża się wraz ze wzrastającą wysokością, co rewelacyjnie wpływa na pracę naszego organizmu. 

W porównaniu do poprzednich, hipoksja jest oparta o trening wytrzymałościowy. Ze względu na panujące warunki, zapewni nam podobnych do wycieczki górskiej doznań. Poziom tlenu jaki jest nam wówczas dostarczany ulega maksymalnej redukcji, przez co trening jest dość ciężki, ale niebywale efektywny. By uzyskać jednak widoczne rezultaty, przebywanie w specjalnym pomieszczeniu i wykonywanie zwykłego treningu nie będzie wystarczające. Warto więc zdecydować się na specjalistyczne interwały. Tym sposobem zwiększymy produkcję czerwonych krwinek, przystosujemy organizm do zmiennych warunków oraz wspomożemy funkcjonowanie naszego organizmu.  

Zaburzona praca organizmu

Dość niekonwencjonalne metody terapii budzą poniekąd pewne wątpliwości. Niesłusznie! Zmiany klimatyczne, do jakich doszło na przestrzeni ostatnich lat niosą negatywne dla organizmu konsekwencje. Niedobór konkretnych pierwiastków nie wpływa dobrze ani na atmosferę ziemską ani na nas. Stąd też idea terapii komorowej! Odpowiednie dotlenienie organizmu, wydłuża życie, przyspiesza proces rekonwalescencji oraz poprawia ogólne samopoczucie. Dostępność placówek zaś regularnie się zwiększa!

Leave a Comment