: Autor: Patrycja Cieślak Komentarze: 0

Wiele młodych osób traktuje ukończenie studiów jako priorytet, bez którego nie wyobraża sobie swojej przyszłości. Teraz ,,wszyscy’’ wybierają uniwersytet, a od tego dzielić może tylko niezdana matura.

Pytanie tylko, dlaczego studia? Wynik egzaminu to jedno, ale czy potrafisz terazzdecydować, czym będziesz zajmowała się w życiu? Może jednak wybór kierunku studiów będzie zapchajdziurą Twojej codzienności? Poprzez ten artykuł, dokładnie odpowiesz sobie na te i pozostałe pytania, które spędzają Ci sen z powiek. 

Studia czy warto?

Dowiesz się tak naprawdę o wartości studiów w przyszłości, nawet nie od razu po ukończeniu obranego kierunku, ale po latach będziesz dopiero wiedzieć, czy był to dobry wybór. Wtedy na pewno zobaczysz, jakie korzyści będzie miało dla Ciebie posiadanie tytułu magistra, czy otworzy Ci on drzwi do zawodu lub kariery, bo to też zależy również od oczekiwań, co do swojego życia, które wiążesz z ukończeniem studiów. Na pewno dyplomoraz zamieszczenie w CV informacji o tym, że skończyło się uniwersytet jest dość istotne dla pracodawców. Bardzo często, szefowie różnych firm, chętniej zatrudnią na lepsze stanowisko kogoś z dyplomem, nawet nie w pracy związanej z kierunkiem, który skończyłaś. To, co zdobędziesz poprzez studia jest już Twoje i zawsze może przydać się jako dodatkowa kwalifikacja oraz pokazanie innym tego, że zapracowało się na wykształcenie wyższe.

Studia czy praca?

Niektóre osoby z wykształceniem średnim otwarcie przyznają, że nie chcą iść na studia, bo to nie ich bajka, nie lubią się uczyć i jak dla nich to strata czasu albo nie zdali matury i szukają innej drogi. Mają oni także inne plany na siebie i np.: zaczynają pracę w zawodzie po ukończonym technikum lub szkole zawodowej, po liceum, a niektórzy nawet łączą pracę ze studiami. Nie jest zaskoczeniem również to, że ludzie w dość młodym wieku zakładają swoje firmy, w których cieszą się powodzeniem. Czasem młodzi zastanawiają się nad wyboremstudia czy kursy, sprawdzając korzyści płynące z obu tych rzeczy. Kursy i zdobyte na nich umiejętności dają również wiele satysfakcji, a w szczególności jest to dobre wyjście dla kobiet, które chcą specjalizować się w makijażu, paznokciach lub fryzjerstwie.

Dobre studia w Polsce

Studia dla wielu młodych osób to początek nowego, samodzielnego życia, ponieważ spora część świeżo upieczonych maturzystów wyprowadza się ze swoich rodzinnych miejscowości,aby móc uczyć się, pracować i rozwijać w innym mieście. Od jakości ich zdanej matury zależy, gdzie będą studiować, dlatego bywają także sytuacje, w których chcą oni poprawić egzamin dojrzałości, aby dostać się na dobre studia w Polsce. Oto ranking z 2023r.najlepszych dwudziestu uniwersytetów w naszym kraju. Z pewnością znajdzie się na nich specjalność, w której jeśli już podejmiesz decyzję, będziesz mogła się rozwijać. Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2023.1

Wybieraj świadomie

Pamiętaj, że to Twoja sprawa, czy kiedykolwiek wybierzesz się na studia, nie Twoich rodziców, sąsiadów, cioć, dziadków, decyzja należy tylko i wyłącznie do CIEBIE. Nie ma sensu męczyć się gdzieś, dokąd Cię nie ciągnie. Możesz mieć papierek oraz ukończyć kilka kierunków studiów i nie czuć satysfakcji, możesz studia rozpocząć i rzucić, szukając lepszej drogi dla siebie. Na pewno znasz historie ludzi, którzy osiągnęli sukces, bo zaczęli spełniać się w czymś, co ich fascynuje i nie mają oni ukończonej żadnej szkoły wyższej. To Twój wybór kariery zawodowej, więc szukaj tej, która najbardziej Ci odpowiada, realizuj swoje małe cele, podejmuj wyzwania, a na pewno trafisz w takie miejsce, gdzie będziesz czuć satysfakcję z tego, co robisz.

ŹRÓDŁA:

1. RANKING SZKÓŁ WYŻSZYCH PERSPEKTYWY 2023, https://2023.ranking.perspektywy.pl/ranking/ranking-uczelni-akademickich/types/uniwersytety#

Leave a Comment